Pokojové rostliny by měly být nezbytnou součástí každé domácnosti, nejen kvůli rozjasnění vnitřních prostorů, ale také díky jejich pozitivnímu působení na zdraví a dobrou náladu. Jak o ně pečovat tak, aby byly šťastné?
Pokud si tedy nevíte rady s tím jak se o květinky starat a tzv. vám umře i kaktus, tak jste v tomto článku správně a my vám rádi prozradíme potřebné informace, aby se vašim zeleným přátelům dařilo. Jednou z nejfantastičtějších věcí na rodičovství rostlin je to, že k úspěchu potřebujete opravdu jen pár základních věcí. Mnoho pokojových rostlin se snadno pěstuje, ale vyžadují zvláštní pozornost, aby se jim dařilo. Vzhledem k tomu, že vaše rostliny byly s největší pravděpodobností ve skleníku a rostly v ideálních podmínkách, jejich přenesení do vašeho domova může vyžadovat určité úpravy.
Nejdůležitějšími aspekty péče o domácí rostliny jsou správná zálivka a osvětlení, i když svou roli hraje i vlhkost a teplota. Cílem je pokusit se napodobit klima původu rostliny. Kaktusy a sukulenty upřednostňují horké a suché podnebí, zatímco tropickým rostlinám se daří v teplých a vlhkých podmínkách. Samozřejmě nemůžete zajistit vše pro každou rostlinu, ale při výběru rostlin můžete vzít v úvahu jejich nároky.
Pojďme se ponořit a probrat základní vybavení pro všechny úrovně rodičů rostlin. Projdeme si, co potřebujete k péči o svou úplně první rostlinu, až po to, co by se vám mohlo hodit k vytvoření dokonalé džungle u vás doma.
Vyberte si zdravé pokojové rostliny Vzkvétající "jungalov" začíná zdravými rostlinami. Vždy nakupujte od prodejců rostlin, které znáte a kterým důvěřujete. Při výběru nových rostlin buďte vybíraví. Důkladně zkontrolujte, zda vykazují známky dobrého zdravotního stavu, jako je normální velikost, dobře tvarované listy nebo pupeny, dobře ukotvené stonky a celkovou barvu a vzhled.
Nepodléhejte rostlinám, které nevypadají zrovna skvěle. Vyhněte se pokojovým rostlinám s povadlými nebo zvadlými listy, rozmočenou půdou, kašovitými stonky nebo malým a scvrklým porostem. Mohou například přenášet nemoci a nakazit rostliny ve vašem domově. Mezi varovné příznaky patří nadměrné množství hnědých listů, opadané nebo žloutnoucí listy, podlouhlé stonky a viditelní hmyzí škůdci. Mnoho snadno pěstovatelných pokojových rostlin nenáročných na údržbu, včetně čínských stálezelených rostlin, zlatých pothos a hadovitých rostlin, může prospívat téměř v každé domácnosti.
Zamyslete se nad svým světlem a prostorem Rostliny získávají energii pro růst procesem zvaným fotosyntéza, ke kterému může dojít pouze se světlem. Některé pokojové rostliny potřebují méně světla než jiné a rostliny trpící nedostatkem světla jsou navíc náchylnější ke škůdcům a chorobám. Pokud máte na mysli určitý prostor nebo určitou rostlinu, před nákupem prozkoumejte její světelné potřeby.
Obecně platí, že rostlinám, které potřebují hodně světla, se dobře daří před jižně orientovanými okny. Umístěte středně světlé rostliny do oken orientovaných na východ nebo 2 až 3 stopy od oken s vysokým osvětlením. Pokojové rostliny se slabým osvětlením – jako jsou například pothos a filodendrony – mohou tolerovat okna orientovaná na sever a běžné vnitřní osvětlení ve většině oblastí vašeho domova. Dávejte pozor na stromy a budovy venku - zakryté jižní okno totiž může mít méně světla než severní.
Věnujte čas zvážení velikosti, aby vaše rostliny rychle nepřerostly své ideální místo. Malé pokojové rostliny, jako jsou mini sukulenty či mladé kaktusy se snadno přemisťují. Ale velké pokojové rostliny – jako jsou pokojové citrusové stromy – se mohou hodit pouze na jednu nebo dvě místa ve vaší domácnosti, která jsou zalita sluncem. Nejlepší závěsné pokojové rostliny, jako je břečťan a liánovitý pothos, potřebují prostor mimo rušná místa, aby mohly nerušeně viset.
Také si vyberte květináč, který je vhodný pro vaši rostlinu. Před výběrem zvažte materiál, velikost a odvodňovací schopnosti. Použijte květináč, který je úměrný velikosti vaší rostliny právě teď – ne o více než několik centimetrů větší v průměru, než je kořenová hmota vaší rostliny. Rostlinu můžete přemístit do větší nádoby poté, co přeroste svou současnou. Pokud rostlinu necháte ve větší nádobě, než potřebuje, kořeny nebudou schopny přijímat dostatek vláhy.
Vyberte si správnou zeminu Aby vaše pokojové rostliny vypadaly co nejlépe, začněte dokonalým domovem pro jejich kořeny. Váš výběr vysoce kvalitní směsi zeminy je klíčem ke zdraví a štěstí vašich rostlin. Ideální směs půdy pomáhá udržovat stálou vlhkost půdy, takže vaše rostliny nebudou mít problémy s přílišným vlhkem nebo přílišným suchem.
Správně zalévejte pokojové rostliny Nesprávné zalévání je příčinou č. 1 poškození pokojových rostlin a předčasného úhynu. Nedostatečné zalévání způsobuje vadnutí, ztrátu listů a květů a hnědé špičky listů. Přemokření má za následek vadnutí, žluté nebo černé listy a houbové choroby, jako je hniloba kořenů. Zalévejte pokojové rostliny vlažnou vodou, kdykoli jsou horní 1 až 2 palce vaší směsi zeminy suché. Než začnete zalévat, proveďte rychlou kontrolu vlhkoměrem nebo to udělejte staromódním způsobem-zapíchněte prst do půdy. Přemokření je jednou z nejčastějších příčin úhynu pokojových rostlin. Pokud si nejste jisti, kolik zalévat, je lepší chybovat na suché straně, než dávat rostlinám příliš mnoho vlhkosti. A když zaléváte, vyhněte se stříkání na listy a stonky, které mohou podporovat choroby a skvrnitost listů - pozor, některé rostliny se doporučuje například osvěžovat rozprašovačem, proto je vždy důležité si přečíst dopředu informace o každé vaší rostlině zvlášť.
Jak často potřebujete zalévat, závisí na různých faktorech, včetně toho, jak teplo udržujete ve svém domě, typ rostliny a typ květináče. Například plastové květináče zadržují půdní vlhkost déle než porézní terakotové nádoby, které propouštějí vzduch boky.
Také můžeme doporučit krystaly zadržující vodu a smáčedlo společně zlepšují schopnost vaší půdy zadržovat vlhkost, takže řízení půdní vlhkosti pro pokojové rostliny je jednodušší než kdy jindy.
Pravidelně přihnojujte pokojové rostliny Dobře živené pokojové rostliny se vám odmění zdravým růstem a pokud pěstujete kvetoucí rostliny, tak i spoustou květů. Vysoce kvalitní hnojivo vyživuje rostliny a půdu a vytváří prostředí pro udržitelný a živý růst. Při výsadbě nakrmte svou novou pokojovou rostlinu kompletním hnojivem, abyste ji správně nastartovali. Mnoho pokojových rostlin těží z častých aplikací jemných hnojiv, které poskytuje rostlinám jemnou výživu v průběhu času.
Kvetoucí pokojové rostliny, jako jsou africké fialky, vyžadují hnojivo určené k podpoře kvetení. Pro citrónovníky nebo jiné vnitřní citrusy poskytují prémiová hnojiva, speciálně vyvinuté směsi, které splňují jejich speciální potřeby.
Kontrola škůdců pokojových rostlin Škůdci pokojových rostlin, jako jsou červci, šupinatý hmyz a svilušky, mohou ve vaší vnitřní zahradě způsobit zmatek. I když při nákupu rostlin důkladně zkontrolujete, zda se v nich nevyskytují škůdci, některý hmyz spí a objeví se později – když to nejméně čekáte. Z tohoto důvodu je důležité každý týden kontrolovat, zda nevykazuje známky napadení. Hledejte hmyz, díry v listech a lepkavé látky vylučované škůdci při krmení. Pokud najdete škůdce, okamžitě izolujte postiženou pokojovou rostlinu, abyste ochránili zbytek vaší rostlinné rodiny.
Čím dříve napadení ošetříte, tím lépe na tom budete vy i vaše pokojové rostliny. Při používání insekticidů pečlivě dodržujte pokyny na etiketě, včetně předsklizňových intervalů pro cokoli jedlého. Kdykoli je to možné, přemístěte problematickou rostlinu ven k ošetření. Vyhněte se používání pesticidních sprejů uvnitř nebo ve stísněných prostorách.
Několik druhů hmyzu běžně napadá pokojové rostliny. Insekticidní mýdlo je snadno použitelné a účinné ošetření většiny škůdců s měkkým tělem, jako jsou mšice a svilušky. Silný proud vody z hadice také pomáhá srazit populaci těchto škůdců. Líh je účinný na hmyz s voskovými povlaky, jako je hmyz šupinatý a červiček - otřete květinu napuštěným vatovým tamponem.
Bez ohledu na to, jakou léčbu používáte, buďte důslední. U rychle se množících škůdců, jako jsou mšice a svilušky, možná budete muset rostliny ošetřit jednou týdně po dobu asi jednoho měsíce, abyste se škůdců zbavili.
Smutnice jsou drobné černé mušky, které bzučí kolem půdy a jsou běžnými škůdci pokojových rostlin, i když jsou často zaměňovány s octomilkami. Smutnice obvykle vidíte ve velkém počtu, když jsou rostliny přemokřené. Mezi zaléváním nechte povrch půdy vyschnout a ujistěte se, že jste odstranili všechny odumřelé listy na povrchu půdy. V extrémních případech můžete zkusit rostlinu přesadit do čerstvé půdy a čisté nádoby.
V případě potřeby množte pokojové rostliny Několika druhům pokojových rostlin prospívá, když se jednou za čas množí dělením nebo jinými metodami. Toto pomáhá omlazovat přerostlou rostlinu a podporuje svěží růst. Navíc je to levný způsob, jak získat více rostlin z těch, které již máte.
Některé pokojové rostliny, jako jsou bromélie, vysílají nové výhonky na bázi rostliny nebo odsazení, které můžete rozdělit a vložit do nových květináčů. Popínavé pokojové rostliny, jako je filodendron a pothos, vytvářejí nové kořeny tam, kde jejich stonky přicházejí do styku s půdou, takže jsou dobrými kandidáty pro zakládání nových rostlin z řízků. A z jediného listu můžete zakořenit nové africké fialky-konec stonku vložte na pár týdnů do trochu vody.
Jiné pokojové rostliny, jako je pavoučí rostlina a begónie, se rozmnožují tak, že na konci vysílají šlahouny s novými rostlinkami. Je velmi jednoduché je zakořenit a založit nové rostliny-obvykle stačí základnu rostlinek na několik dní namočit do vody, aby se jim rozvinuly kořeny, a poté je můžete zasadit do půdy.
Přesazení přerostlých pokojových rostlin Nejste si jisti, zda vaše pokojové rostliny potřebují přesazování? Zkontrolujte kořenové systémy. Pokud kořeny krouží uvnitř nádoby, možná je čas rostlinu přesadit. Pokud rostlina přerostla svůj květináč, můžete ji přesadit do o něco větší nádoby. Pokud ji chcete mít ve stejném květináči, odřízněte ostrým nožem některé kořeny a znovu ji zasaďte do nádoby pomocí čerstvé zeminy.
Při přesazování pokojových rostlin je také vhodná doba rozdělit rostliny s více stonky a vytvořit tak nové rostliny. Jaro a léto jsou nejlepší období pro přesazování pokojových rostlin.
Odstraňte prach z rostlin Téměř všechny pokojové rostliny vypadají lépe při pravidelném čištění. Na listech se hromadí prach, proto je omyjte jemnou sprchou vody o pokojové teplotě nebo je oprašte měkkým kartáčkem-pokud mají rostliny chlupaté listy (které mohou zadržovat vlhkost a podporovat choroby). U rostlin s hladkými listy můžete také použít hadřík k jemnému setření veškerého prachu, který se nahromadí na listech. Nejen, že to zlepší vzhled vaší rostliny, ale ve skutečnosti jí to pomůže absorbovat více světla.
Prořezávejte a zaštipujte pokojové rostliny Stříhat můžete kdykoli během roku, ale podzim je přirozeným obdobím pro vylovení zahradnických nůžek po létě. Hlavním důvodem pro prořezávání pokojových rostlin je, aby vypadaly lépe a aby nebyly příliš velké. Podobně jako při množení je ořezání přerostlých pokojových rostlin zpět na výšku 4 až 6 palců pomáhá omladit. Tato technika je účinná při podpoře nového růstu pro koncové rostliny, jako je švédský břečťan a pothos. Pokuste se provést řezy těsně nad sadou pupenů nebo postranních výhonků na stonku, který chcete odříznout-to jsou místa, kde začne nový růst. Odstraňte také všechny odumřelé nebo nemocné listy a stonky, abyste zabránili šíření problému.
Štípání znamená odstranění špiček stonků, ať už nehty nebo nůžkami. Zaštípněte špičku stonku a nejvyšší listy, abyste podpořili růst postranních pupenů. Rostliny, které rostou rychle, často vypadají nejlépe s častým zaštipováním, aby zůstaly kompaktní a plnější.
Odstraňujte odkvetlé květy a odumírající listy Zastřihněte odkvetlé květy z vašich rostlin, abyste podpořili další kvetení a pomohli předcházet problémům s chorobami. Když už jste u toho, nezapomeňte odstranit žluté, hnědé nebo uschlé listy. Použijte ruční nůžky s úzkou čepelí nebo ostré nůžky, abyste provedli čistý řez, aniž byste roztrhli stonek rostliny. Než přejdete na jinou rostlinu, je dobré otřít čepele nůžek lihem, abyste se vyhnuli šíření škůdců a chorob. Odstraňte a zničte nemocné pokojové rostliny nebo napadené listy nebo stonky, jakmile se vyvíjejí, abyste zabránili šíření choroby. Některé nemoci se šíří hmyzem, takže udržování populace hmyzu pod kontrolou pomáhá těmto problémům předcházet. Mezi několik běžných chorob pokojových rostlin, na které je třeba dávat pozor, patří práškové bílé skvrny na listech, houbové skvrny na listech (mohou to být žluté, hnědé nebo černé skvrny na listech) a hniloba kořenů (kašovité, tmavě zbarvené kořeny obvykle způsobené přemokřením).
Rostliny mohou být krásnou součástí interiéru a péče o ně velmi zábavná a odměňující, pokud víte jak na to. Proto chceme v závěru našeho článku především zdůraznit, že pokojové rostliny vyžadují pozornost a trpělivost. S pravidelnou péčí, láskou a trpělivostí můžete svým rostlinám zajistit zdravý a kvetoucí život. Dbejte na to, aby měly správné světlo, vodu a výživu, ale nezapomínejte také na pravidelnou kontrolu a odstraňování škůdců a nemocí. Věřte, že tato péče se vám mnohonásobně vrátí v podobě krásných a zdravých rostlin, které obohatí vaše prostředí a přinese radost a pohodu do vašich domovů.